Дослідження калу в більшості випадків проводять без спеціальної підготовки пацієнта.
Кал збирають після довільної дефекації, він не повинен містити сторонніх домішок, таких як сеча, дезінфекційні засоби та ін.
Не беруть на дослідження кал після клізми, застосування ректальних свічок, прийому проносних засобів чи барвників, касторової олії чи вазелінового масла, настою беладони, а також пілокарпіну, препаратів заліза, вісмуту, барію та ін.
Рекомендується:
- за 2−3 дні до збирання калу на дослідження уникати прийому лікарських препаратів, що змінюють характер калу і викликають функціональні порушення шлунково-кишкового тракту;
- заздалегідь придбати контейнер для самостійного збирання калу:
– стерильний контейнер для збирання калу можна придбати у будь-якому відділенні МЦ “Вітамед+” або в аптеці.
– спеціальний (нестерильний) контейнер для збирання калу можна придбати в аптеці.
- контейнер потрібно доставити у відділення МЦ “Вітамед+” впродовж 2 годин після збирання калу, згідно з графіком взяття біоматеріалу у відділенні МЦ “Вітамед+”.
Особливі умови для окремих досліджень
ПЛР-ДОСЛІДЖЕННЯ
При використанні судна (горщика) його необхідно безпосередньо перед збиранням ретельно помити губкою з милом, сполоснути кілька разів водопровідною водою, обдати окропом і остудити.
У новонароджених проби фекалій збирають із підгузника (памперса).
БАКТЕРІОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ
Для бактеріологічного посіву на стафілокок (S. aureus), на грибкову флору (рід Candida) матеріал здавати до або не раніше ніж через 14 днів після закінчення курсу терапії: антибактеріальної, антимікотичної або пробіотиками, якщо інше не визначено лікарем.
Протягом 24 годин перед збиранням біоматеріалу не застосовувати препаратів місцевої дії (якщо інше не визначено лікарем).
ЦИТОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ
Для дослідження на виявлення прихованої крові в калі (гемоглобін та трансферин) не слід збирати біоматеріал: у період менструації, за наявності кровоточивого геморою, крові в сечі або після значних зусиль при дефекації.
Дослідження не слід проводити впродовж 2 тижнів після інструментальних досліджень шлунково-кишкового тракту або медичних процедур, які можуть викликати механічні пошкодження слизової (наприклад: колоноскопія, ректороманоскопія, очищення кишківника за допомогою клізм та ін.).