ВПЛ (HPV, папіломавіруси людини) – група вірусів сімейства Human papillomavirus, що включає понад 150 типів вірусів. Найчастіше, вірус передається статевим шляхом. Приблизно 13 штамів папіломавірусів ведуть до розвитку злоякісних новоутворень.
Інфікування вірусом відбувається під час статевого контакту, часто першого. Інфікування НЕ рівносильно захворювання. У 80% випадків після потрапляння ВПЛ в організм жінки молодше 30 років імунна система долає вірус. Але у 15% жінок захисні сили організму не справляються з вірусом. Найбільш агресивними для людини (так званими високоонкогенними) є штами 16 і 18, для якого властиво викликати розвиток інтраепітеліальних неоплазій та злоякісних новоутворень шийки матки Вірус папіломи може роками перебувати в організмі, не викликаючи жодних патологічних процесів. Однак, при певних факторах ВПЛ викликає переродження клітин в пухлинні утворення.
Дві найбільш поширені в світі вакцини для профілактики ВПЛ – 2-валентна (проти типів 16 і 18) – Cervarix® (GlaxoSmithKline) і 4-валентна (проти типів 11, 16 і 18) – Gardasil® (MSD) Ці вакцини вже увійшла в світову історію медицини під назвою «щеплення від раку». Вакцинація призводить до утворення специфічних антитіл онкогенних типів ВПЛ. Максимальна імунна реакція відзначається відразу після завершення імунізації.